Web Tasarım & Yazılım Sözleşmesi

1- Taraflar

1.1- Bu sözleşme web tasarım ve yazılım hizmetleri (Hizmetler olarak anılacaktır) sağlayan Hostingall Bilişim ve İnternet Hizmetleri firması (“Hostingall” olarak anılacaktır.) ile yeni müşteri kaydı bölümünde belirtilen detayları ile belirtilen kişi / kurum (“müşteri” olarak anılacaktır.) arasında Hostingall’a ait olan https://www.hostingall.net.tr - (.com.tr .net .org) internet adreslerinde faaliyet gösteren internet sitesinin (“site” olarak anılacaktır.) kullanımı ve bu site üzerinden satın alınan ön ödemesi tamamlanmış web tasarım & yazılım hizmetinin şartları ile imza altına alınmış sayılacaktır.

1.2- Taraflar işbu sözleşmede yazılı bilgilerin doğruluğunu beyan, kabul ve taahhüt ederler.

2- Konusu

2.1- İşbu sözleşme müşteri tarafından web tasarım & yazılım, site üzerindeki işlemlerinde, siparişlerinde, gönderdiği mesajlarda kayıt işleminde beyan etmiş olduğu bilgiler doğrultusunda yapmaya ve yapmamaya izni olan bölümleri, siparişlerinde tercihleri uyarınca alacağı hizmetler karşılığında Hostingall’a ödeyeceği ücretleri ve bu hizmetlerin kullanım şeklini düzenleyecektir. Bu hizmet ve işlem açıklamaları aşağıdaki gibidir.

2.2- Üyelik bilgileri müşteri tarafından üye olurken beyan edilen bilgilerdir. Bu bilgiler yapılan işlemlerde baz alınacağından müşterinin / üyenin bu bilgileri hatasız eksiksiz ve doğru girdiği varsayılmaktadır.

2.3- Müşterinin / Üyenin iletişim, tanıtım, reklam ve benzeri hizmetleri yürütebilmek amacıyla ihtiyaç duyduğu web tasarım & yazılım Hostingall tarafından hazırlanması ve yayımlanması hizmetini kapsamaktadır.

3- Sorumluluklar ve Müşteri Yükümlülükleri

3.1- Müşteri, web tabanlı yazılımların oluşturulması, düzenlenmesi ve tasarlanması için gerekli resim ve yazı bazlı dökümanları kendisi tedarik etmekle yükümlüdür. Müşterinin gerekli dökümanları zamanında vermemesinden kaynaklanan gecikmelerden Hostingall sorumlu tutulamaz.

3.2- Admin paneli bulunan, veritabanlı (PHP) yazılım sistemlerinde ürün, site içi yazı ve resim girişleri müşterinin kendisi tarafından yapılacaktır.

3.3- Müşteri, Hostingall tarafından üretilen tasarım & yazılımlarda kullanılan özel yazılım tekniklerinin telif hakkının Hostingall’a ait olduğunu, bu yazılımların hiçbir şekilde çoğaltıp, dağıtılmayacağını, sitenin alt kısmında (footer) “Hostingall” ibaresinin yer alacağını kabul ve beyan eder.

3.4- Müşteri, dile getirdiği ve yazılı teslim ettiği tüm fikir, düşünce, ifade, yorum, yazılar ve resimlerin haklarının kendisine ait olduğunu, Hostingall’un hiçbir şekilde sorumlu olmadığını kabul ve beyan eder.

3.5- Müşteri, web site şifrelerini istediği zaman teslim alabilecektir. Şifrelerin teslim edilmesinden itibaren bu şifrelerin üçünü kişilerin eline geçmesinden ve buna bağlı olarak ortaya çıkacak sorunlardan Hostingall sorumlu tutulamaz. Kullanıcıların veritabanında yol açtığı hatalardan veya hack girişimleri sonucu oluşan veri kayıpları ve diğer sorunlardan Hostingall sorumlu tutulamaz.

3.6- Müşteri; tasarım onayı verilen ve kodlaması yapılan sitenin tasarımı bütün olarak değiştirme talebinde bulunduğunda, sözleşme tutarının %35’i kadar fark ödeyeceğini kabul eder.

3.7- Web sitesi (yazılım & tasarım) Müşterinin sağladığı hosting / sunucuda yayımlanıyorsa; ihtiyaç duyulan tüm güncellemeleri kendisi yapmakla yükümlüdür.

3.8- Müşteri hizmet dahilinde sahip olduğu yazılım ve programları kullanarak erişim hakkı bulunmayan dosya veya programlara erişmemeyi, bu tarz bir sorundan dolayı herhangi bir problem yaratmamayı, oluşabilecek sorun ve problemlerde zararı karşılamayı taahhüt eder.

3.9- Müşteri aldığı web sitesi (yazılım & tasarım) hizmeti Hostingall tarafından aldığı beyan ve uyarılara uyacağını taahhüt eder. Müşteri, hizmetinden faydalanırken Hostingall tarafından yayınlanan her türlü ihtar yada bildirime uymayı beyan, kabul ve taahhüt eder. Bu sözleşmeye ek olarak hizmet kullanımına "genel hizmet şartları" esastır.

3.10- Müşteri aldığı hizmetlerin kullanılması sırasında yürürlükte olan veya sözleşme süresince yürürlüğe girecek olan vergi, harç ve benzer yükümlülüklerin kendisine ait olduğunu ve karşılayacağını kabul ve taahhüt eder.

3.11- Hostingall, sağladığı hizmet içerisinde bulunan müşteri verilerinin içeriklerinden, bu içeriklerin hatalı / kötü niyetli kullanımından ayrıca gönderilip alınan e-posta verilerinden doğabilecek maddi veya manevi zararlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Tüm verilerin yedekleme ve saklama yükümlülükleri müşteriye aittir. Hostingall, hizmetlerinde meydana gelebilecek olan kesinti veya veri kaybı gibi durumlar halinde oluşabilecek hatalardan, maddi veya manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

3.12- Müşteri, kendisine ayrılmış olan sunucu üzerinden toplu e-posta gönderimi (spamming), phishing ile dolandırıcılık yapılması, iç veya dış ağlara saldırı ve benzeri yasadışı veya Hostingall’un veri tabanını kötü yönde etkileyecek durumlarda, ayrıca bir ihtara gerek kalmaksızın hizmetlerin Hostingall tarafından devre dışı bırakılacağını ve o tarihe kadar ödemiş olduğu ücretlerin hiçbir şekilde kendisine iade edilmeyeceğini ve asgari sözleşme bedeli kadar cezai şart ödemeye tabi olabileceğini kabul, beyan ve taahhüt eder. Müşteri, bu sorumluluk dahilinde T.C. yasalarına, BTK’nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumun’un) düzenleyici işlemlerine, Hostingall’un koyduğu ve koyacağı kurallara uymak zorundadır.

4- Hostingall'un Yükümlülükleri

4.1- Hostingall, Müşterinin tanıtım ve reklam için ihtiyaç duyduğu yazılımları (web tasarımı) hazırlamakla ve sözleşme geçerlilik süresince yayımlamakla yükümlüdür. Müşterinin sağladığı hosting/sunucunun kullanılması durumunda yayıma ilişkin bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.

4.2- Hostingall, Müşteri’ye sağlanmakta olan web tasarım & yazılımla ilgili oluşabilecek hataları ve sorunları 48 saat içerisinde (iş günlerinde) düzeltmekle yükümlüdür. Veritabanı kodların da ki ve animasyonlar da ki düzeltmeler 7 gün içinde yapılacaktır. Hatalardan kaynaklı düzeltmeler için ücret talep edilmeyecektir.

4.3- Hostingall, Müşteri tarafından sonradan talep edilen ek hizmetler (tasarım ve veritabanı kodlarında değişikliği gerektiren düzeltmeler ve sayfa eklemeler) için, gerekli etüdü tamamlandıktan sonra belirleyeceği en kısa süre içinde gerekli düzenleme ve ilaveleri ek ücret mukabilinde sisteme entegre edeceğini beyan eder.

4.4- Web tasarım & yazılım taslak yayımı, 30 iş günü içinde Hostingall tarafından yapılacaktır.

4.5- Hostingall, Müşterinin (borç bakiyesi yoksa) talebi durumunda yazılım ve tasarım dosyalarını Madde 3.4 içerisinde belirtilen kurallar çerçevesinde kısmi şifrelenmiş olarak teslim edecektir.

4.6- Hostingall, bu sözleşme çerçevesinde satın alınan / tedarik edilen alan adının Müşteri’ye ait olduğunu kabul eder.

4.7- Hostingall, herhangi bir sorun nedeniyle sitenin çökmesi veya zarar görmesi durumunda web sitesini ilk yüklenen formatında yeniden yayıma sokacak, bu sırada yaşanan veri kayıplarının Hostingall'un sorumlu tutulamayacağı ve bu işlem için herhangi bir ücret talep etmeyeceğini beyan eder.5- Ödeme Koşulları ve Biçimi

5.1- İşbu sözleşmede belirtilen web tasarım & yazılım karşılığı olarak ödenecek ücret sipariş işlemi sırasında belirtilen miktar kadardır. Belirtilen ücretlere KDV dahil değildir.

5.2- Web tasarım & yazılım karşılığı olan hizmet bedeli’nin 1/2 'si (%50 bölümü) iş başlangıcın da ön ödeme ve hizmet temini için müşteri tarafından Hostingall’a ödenecektir. Ön ödeme / Peşinat yatırılmamış sözleşmeler geçersizdir.

5.3- Web tasarım & yazılım karşılığı olan hizmet bedeli’nin 1/2 'si (%50 bölümü) ön ödeme / peşinat tutarı yayım hizmetlerinin tedariği ve ilk tasarım & yazılım şablon hazırlanması için kullanıldığından, sözleşme iptali, her hangi bir şekilde işlemlerden vazgeçilmesi durumunda iadesi kesinlikle yapılamamaktadır. Tüm sözleşme içeriğinde olduğu gibi bu site üzerinden satın alınan ön ödemesi tamamlanmış web tasarım & yazılım hizmetinin şartları ile imza altına alınmış sayılacaktır.

5.4- Web tasarım ve uygulama sürecinde site test/demo alanında kurulacaktır. Sitenin herkesin görebileceği, açık yayına geçmesi için Müşteri kalan 1/2’lik (%50'lik tutarı) ödemeyi yapmalıdır.

5.5- Ödemenin gecikmesi durumunda Hostingall faizlendirme uygulamaz ama uygulama hakkını saklı tutar.

5.6- Hostingall, müşteri ödeme işlemini tamamlayıncaya kadar ilgili hizmeti kapatma, açma hakkını saklı tutar.

6- Hizmet Süresi ve Bedeli

6.1- İşbu sözleşme ile taahhüt edilen hizmetin süresi 1 (bir) yıl olarak belirlenmiştir, sözleşme çerçevesinde belirlenen hizmetlerin devamı için, gerekli ücret sonra ki yıllar da Hostingall tarafından Müşteri’ye faturalandırılacaktır.

6.2- Web Tasarım & Yazılım hizmet bedeli ek teklif üzerinde belirtilen tutar olarak belirlenmiştir.

6.3- Sözleşmenin konu yapıldığı alan adı ve hosting/sunucu hizmeti, ön ödemesi tamamlanmasının ardından üyeliğiniz üzerine işlenmiş müşteri panelinde kayıtlı bilgilerdir. 7- Fesih

Müşteri işbu sözleşmenin herhangi bir maddesine aykırı davranarak sorumluluklarını ve taahhütlerini yerine getirmediği takdirde, kayıt olurken beyan ettiği bilgilerin doğru olmadığının tespiti halinde, yukarıda belirtilen sözleşmeyi askıya alma halinin 7 günden fazla devam etmesi halinde, Hostingall hiç bir ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın sözleşmeyi tek taraflı olarak fesih etme hakkına sahiptir.

Bu şekilde gerçekleşecek fesih sonrasında müşteri; kalan süreye bakılmaksızın ödemiş olduğu son sözleşme ücretini geri isteyemeyeceğine, fesih tarihinde yürürlükte olan emsal sözleşme bedelinin 5 katı ticari cezai tazminat ödemeyi beyan, kabul ve taahhüt eder.

Müşteri hiçbir gerekçe göstermeksizin sözleşme normal süre ile sona ermeden 10 gün önce yazılı olarak ihtar etmek yada müşteri kontrol panelinden hizmet iptal talebi gönderme şartı ile işbu sözleşmeyi süresi sonunda fesih etme hakkına sahiptir.

Sözleşmenin sona erme süresinden önce müşteri tarafından feshedilmesi halinde sözleşme sonuna kadar ödenecek olan ücretlerin 1/2 sini defaten ve peşin olarak ödemeyi beyan, kabul ve taahhüt eder.

8- İletişim ve Bilgi Adresleri

8.1- Taraflar konusu sözleşmeden kaynaklanan her türlü tebligat için taraflar sipariş adresinde belirtilen posta adreslerini yasal ikametgah olarak kabul, beyan ve taahhüt etmişlerdir. İşbu adreslere ait değişiklikler bize yazılı olarak bildirilmedikçe eski adresler geçerli olacaktır.

8.2- Hostingall sözleşme süresi içinde müşterini kayıt olurken beyan ettiği e-mail adresine mesaj, bilgi, yazı, ihtar, ödeme bildirimi, hesap hareket çizelgesi, hesap ekstresi gönderebilir. Müşteri söz konusu elektronik iletilerin alınmadığı yada kendisine ulaşmadığı iddiasında bulunamayacağı gibi, söz konusu iletilerin gönderildikleri tarihten 1 gün sonra yasal anlamda tebliğ etmiş sayılacağını beyan, kabul ve taahhüt eder.

9- Ücretin Ödenmesinde Temerrüde Düşülmesi

9.1- Müşteri, aldığı hizmetlere karşılık başvuru tarihini takip eden 7 gün içinde ödeme gerçekleştirmediği takdirde temerrüde düşmüş sayılır. Bu durumda Hostingall faiz uygulamaz ama dilerse fatura tarihinden itibaren aylık %15 gecikme faizi talep edebilir. Müşteri bu gecikme faizini ödemeyi beyan ve kabul eder.

9.2- Müşteri, işbu sözleşmeden doğan her tür alacak için Hostingall’in dava yada icra takibi açması halinde de aylık %15 gecikme faizi, bakiye borç miktarının %50'si kadar cezai şart, %10'u avukatlık ücreti ve diğer tüm yasal giderleri ödemeyi beyan, kabul ve taahhüt eder.

9.3- Müşteri, işbu sözleşmeden doğan alacaklarının tahsili için yasal mercilere İhtiyati Haciz ve İhtiyati tedbir için başvurması halinde Hostingall'in teminatsız İhtiyati Haciz ve İhtiyati Tedbir kararı almaya yetkili olduğunu ancak buna rağmen mahkemelerce teminat istendiğinde, bankalardan alınacak teminat mektuplarından doğacak komisyon ve her türlü ücretin kendileri tarafından ödeneceğini ve bu konulara hiçbir itirazda bulunmayacağını beyan, kabul ve taahhüt eder.

9.4- Müşteri ödemesini uyarılara rağmen 5 (beş) gün içerisinde yapmaz ise Hostingall hizmeti askıya alma hakkını kendinde saklı tutar. Hostingall ödemesi yapılmamış, iptal edilmiş ve silinmiş hizmetlerden sorumlu tutulamaz.

10- Sözleşmenin Geçerliliği ve Aykırılık Feshi

10.1- Müşterinin online başvurusu esnasında onayladığı bu sözleşmede zaman içerisinde gerçekleşecek değişiklikler, web sitesinde yayımlanarak ve/veya e-mail yolu ile müşteriye bildirilecektir. Müşteri, Hostingall’un servislerini kullanmaya devam ederek, değişen sözleşme şartlarını kabul etmiş sayılacaktır.

10.2- Müşteri sözleşmeyi alınan hizmetin sitede belirtilen yenileme tarihine kadar istediği anda bildirmesi yolu ile yada müşteri kontrol paneli üzerinden iptal talebini iletmesi ile sonlandırabilir.

10.3- Aşağıdaki sebeplerden dolayı sözleşme Hostingall tarafından ihbara gerek kalmaksızın tek taraflı olarak fesh edebilecektir.

a. Hostingall’un yazılı mutabakatı alınmadan müşterinin alınmakta olduğu hizmetleri veya bu sözleşme ile kendisine tanınan hakları tamamen veya kısmen devretmesi
b. Müşteri aleyhine iflas kararı alınması veya ödemelerini tatil edilmesi
c. Müşteri’nin madde 9.1 de öngörüldüğü üzere, Hostingall tarafından sağlanan hizmetlerin bedelini ödemekte temerrüde düşmesi.
d. Müşterinin bu sözleşmede veya “genel hizmet şartlarında” belirtilen şartları ihlal etmesi durumunda, Hostingall, müşteriye sağlanan hizmetleri önceden haber vermeden sonlandırabilir ve/veya sözleşmeyi fesih edebilir. Bu durumda, müşterinin önceden ödediği ücretlerin iadesi gerçekleştirilmez.

11- Uyuşmazlıkların Çözümü ve Yetkili Mahkeme

11.1- İşbu sözleşme bununla birlikte 11 ana madde ve alt başlıklardan ibaret olup, taraflarca okunup anlaşılarak imza altına alınmıştır. (İmza altına alınma; siparişin online site üzerinden Hostingall'a gönderilmesi ile ön ödeme tamamlanmasının ardından gerçekleşmiş kabul edilir). Hostingall gerek gördüğü takdirde yeni maddeler ve/veya alt başlıklar ekleyebilir, çıkarabilir ya da maddeler üzerinde değişiklik yapabilir. Hostingall bu değişiklikleri müşterilerine e-posta ile bildirir ve müşteri bu değişiklikleri önceden kabul ettiğini beyan ve taahhüt eder.

11.2- İşbu sözleşmenin uygulanması sırasında doğacak her türlü uyuşmazlıkların çözümünde Ankara Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.