Sorunsuz Hosting için Nelere Dikkat Edilmelidir?

Herşeyden önce hosting bir hizmettir, fiziksel bir ürün söz konusu olmadığından dolayı en önemli husus seçtiğiniz firmaya dikkat etmeniz gerektiğidir.

Uzun yıllardır bu sektörde bulunan firmamızın tavsiyeleri olarak aşağıdaki hususları dikkate almanız önem arz eder. 

Lokasyon: İyi bir hosting firması çeşitli lokasyonlarda olabilir, ancak en sorunsuz lokasyon her zaman için Türkiye olmalıdır. Çünkü lokasyon olarak belirtilen husus, firmanın sunucularının nerede konumlandığını gösterir bu sebeple bir kullanıcı sitenize giriş yaptığında (ki özellikle Türkiye ağırlıklı yayın yapıyorsanız) sitenize ulaşabilmek için mutlaka sunucunuzun bulunduğu lokasyona veri gönderecektir.Bu veri gönderimi sırasında bir çok ülkeye ait fiber atlama noktasından geçilmesi gerekecektir. Bu sırada herhangi bir noktada oluşan sorun sizin sitenizin açılmasını engelleyecektir. Lokasyonunuz Türkiye ise sorun çıkartabilecek noktalar çok aza inecek böylece daha sorunsuz bir hizmet alabileceksinizdir. Mutlaka lokasyonu sorun veya kontrol edin. 

Domain / Host: Alan adı ve hosting hizmeti bir bütündür. Bu sebeple güvenilir hosting firmaları herikisini birden sunarlar. Sadece hosting satan veya sadece domain satan firmalara güvende temkinli davranmanızı tavsiye ederiz. 

Hosting Özellikleri: Hosting fiziksel bir ürün değildir demiştik ancak hosting hizmetinin üretilebilinmesi için fiziksel cihazlara ihtiyaç vardır. Her fiziksel cihazın fiziksel bir limiti vardır. Mantığınıza yatkın olmayan rakamlardan kaçınmanızı tavsiye ederiz. 

Personel Sayısı: Ciddi ve kaliteli bir firmanın ekip olması gerekir, ekipleşmesi sorunlu olan firmaların ürettikleri hizmetleri de sorunlu olacaktır. Hosting firmasında çalışan personel sayısını araştırın! 

Ofis: Kaliteli bir host firmasının mutlaka bir ofisi vardır. Ofisi olan firmalar ciddi ve kaliteli firmalardır. 

Referansları: Hemen hemen her hosting firmasının referansları vardır ve bu referanslarını web sitelerinde yayınlarlar. Bir hosting firması ile anlaşmadan önce, referans gösterdikleri web sitelerine mutlaka girip, bu referansları inceleyin. 

Geri Ödeme: Kendine güvenen hosting firmaları, müşteri memnuniyetinin olmadığı durumlarda, geri ödeme garantisi sunar. Firmamızda ise koşulsuz iade güvencesi vardır, bu sebeple ürününüzü talep ettiğiniz bir zamanda iade edebilirsiniz. 

Müşterileri: Barındırdıkları alan adı sayısı 1000′den fazlaysa firmaya güvenmek için riskiniz daha az demektir. Çünkü müşteri sayısı firmanın geçmişi ve geleceği demektir. Firma güvendeyse sizde güvendesiniz demektir. Kendine güvenen firmalar müşteri sayılarını sitelerinde yayınlar ve sürekli güncel tutar, bu rakamların güncel olarak değişip değişmediğini gözlemleyin, ve başka bir kaynaktan güncelliğini denetleyin. 

Firmanın Web Sitesi: Kaliteli bir hosting firmasının mutlaka kendi web sitesi vardır. Kendi web sitelerinin tasarımı ise sanat eseridir. Basit yazılımlarla tasarımı yapılmış bir web sitesi ile karşılaşırsanız, başka firmalara göz atmanızı tavsiye ederiz. 

İletişim Bilgileri: Kaliteli bir hosting firması, web sitesinde iletişim bilgilerini verir. Bu iletişim bilgilerinde telefon numaraları, adresler bulunur. Verilen telefon numaralarını mutlaka arayın. Karşıdaki sesi ilk duyduğunuzda, zaten o firmanın kalitesini anlarsınız. 

Uptime: Belkide en önemli unsur diyebiliriz. Bir hosting firmasının uptime oranı mutlaka ve mutlaka, en az %99 olmalıdır. Firmalara ait uptime oranını araştırmanızı öneririz. 

Online Destek: e-posta, telefon veya canlı destek veren firmalar kaliteli firmalardır. Destek alabilmeniz için size verilen e-posta adresine bir şeyler sorun. 30 dakika içinde size cevap vermiyorlarsa, ikinci e-postayı yazmayın ve bir başka firma ile görüşün. 
  • 0 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

İlgili diğer dökümanlar

Linux ve Windows Web Hosting Nedir?

Windows ve Linux, bugün hemen herkesin bildiği üzere birer işletim sistemidir. Bu işletim...

SSL Sertifikaları Sıkça Sorulan Sorular

SSL Sertifikası almak istiyorum, hosting hizmetini sizden almam gerekli mi? Hosting...

Bayi Paketi (Reseller) ile Sunucu arasında ne fark var?

Bayi paketleri herhangi bir sunucu maliyetine girmeden yönetimi HostingALL'a ait olan sunucular...