BİLGİ MERKEZİ

Ftp Nedir?

FTP (File Transfer Protocol), bir web sitesinde yayınlanacak olan bilgileri ait dosyaların bilgisayar ve hosting sunucusu arasındaki transfer sürecidir. Yani FTP dosyaların bilgisayardan bilgisayara transferini saglar. 21 numaralı portu kullanır. Genellikle bu aktarım türünde aracı programlar kullanılır. Örneğin filezilla ve cuteftp bunların en popüllerlerindendir. Ancak ilgili komutları biliyorsanız herhangi 3. parti yazılım kullanmadan windows/dos ortamından veya linux/shell ortamından bağlantı, dosya aktarımı vb. işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Ftp ile ilgili standart problemler

Eğer “cannot login” hata mesajını alıyorsanız size bildirelen ftp addresi(hostname), kullanıcı adı (username) ve şifre (password) bilgilerini kontrol ediniz. Eğer “550 Access denied” hata mesajını alıyorsanız Teknik Destek ile irtibata geçiniz. Eğer Bağlanabiliyorsanız fakat dizin listesi alamıyor ve / veya dosya transferi yapamıyorsanız kullanmakta oldugunuz Internet Baglantı paylaşım yazılımı / Firewall tarafından engelleniyor olabilir. Bağlanmayı Firewall / Bağlantı Paylaşımı bulunmayan bir bilgisayardan kurmayı deneyin. Eğer burada da sorun yasarsanız Teknik Destek ile irtibata geçiniz. 

Temel ftp komutu olarak neleri kullanabilirim?

cd dizin değiştirme pwd bulunduğunuz dizini görme cd.. bir dizin geriye dönme dir / ls içinde bulunulan dizindeki dosyaları listeleme put lokal diskinizdeki bir dosyayı bağlandığınız sistem diskine transfer etme ascii karakter içerikli dosyaları transfer etmek için kullanılan komut get bağlandığınız sistemdeki bir dosyayı lokal diske transfer etme binary makina dili ile yazılmış/sıkıştırılmış dosyaları transfer etmek için gerekli komut (.exe, .ZIP, .Z karakterleri ile biten dosyalar) quit bağlantıyı sona erdirmek için.

Hostumu aldım ancak, Sunucuya dosyalarımı nasıl yollayabilirim?

HostingALL Internet Hizmetlerinden aldığınız her pakette ftp desteğiniz mevcuttur. FTP: File transfer protocol olarak adlandırılıp, lokal makinanizda bulunan dosyalarınızın sunucunuza gönderilmesi için kullanılır. En popüler program örnekleri CuteFTP - WsFTP - Filezilla dır.Öncelikle sunucuya dosya gönderebilmemiz için kendi makinamıza bir ftp programı kurmuş olmamız gerekir (daha önceki makalede belirtilmiş olan komut kullanımları konusunda uzmanlaşılmış değil isek ). Daha sonra satış servisindeki yetkililerimizin size yollamış olduğu email de bulunan bilgiler çerçevesinde ftp bilgilerinizi girmelisiniz.Bağlantınızı yaptıktan sonra ftp programınızın ekranına gelen klasörlerden (hostunuz windows ise) httpdocs - (hostunuz linux ise) public_html veya www (bu iki klasör birbirine bağlıdır) klasörlerinin üzerine tıklayarak içerisine giriniz. Daha sonra farklı bir pencerede lokal makinanızdaki dosyalarınızı bulup hepsini seçiniz, sürükleme yöntemiyle açtığınız klasörün...