BİLGİ MERKEZİ

ASP ile HTML arasında ne fark vardır?

Tarayıcı bir HTML dosyası talep ettiğinde server hiç bir işlem yapmadan dosyayı istemciye gönderir.

ASP Dosyası nedir?

ASP dosyası düz metin, HTML, XML, ve komutlar içerir. ASP dosyası server üzerinde çalıştırılır. ASP dosyasının uzantısı ".asp" dir.

Bedava ASP Forum

http://www.toastforums.com/download.asphttp://www.webwizguide.info/web_wiz_forums/default.asp 

ASP nedir?

ASP'nin açılımı Active Server Pages şeklindedir. Aktif Sunucu Sayfaları olarak türkçeleştirmek mümkündür. ASP bir programlama dilidir ve IIS içinde çalışır. IIS'in açılımı Internet Information Services'dır. Internet Bilgi Sunucusu olarak türkçeleştirilebilir.

ASP'nin özellikleri

ASP bir Microsoft teknolojisidir. IIS ile Windows sistemler üzerinde tavsiye edilen çalışma ortamıdır. ChiliASP ve InstantASP Windows işletim sistemi haricinde ASP çalıştırmak için kullanılabilir. Ama önerilmez. 

ASP ile neler yapabilirsiniz?

· Web sitesinin içeriği üzerinde dinamik olarak düzenleme, değiştirme, ekleme veya silme işleri yapabilirsiniz. · Kullanıcı taleplerine cevap verebilir, HTML formlardan gelen bilgileri değerlendirebilirsiniz. · Veritabanına erişir ve bilgileri tarayıcınız üzerinden alırsınız. · Sayfalarınızı kullanıcılara göre özelleştirebilirsiniz ve daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. · ASP, CGI ve PERL'e göre daha basit ve hızlıdır. · ASP kodlarınız tarayıcı tarafında görülmez ve bu size güvenlik sağlar. · ASP kodu işlendikten sonra tarayıcıya gönderildiği için her tarayıcı ile ASP dosyaları görüntülebilir. · ASP programları ile siteniz üzerindeki trafiği azaltabilirsiniz.